luni, 3 iunie 2013

Review Sonax Perfect Finish Cut 4/6 Finish 6/6



Review Sonax Perfect Finish Cut 4/6 Finish 6/6

Am folosit acest polish in cursul weekend-ului trecut, ocazie cu care am facut si cateva poze pentru posteritate :)

Sonax Perfect Finish 4/6 (Sonax PF de acum incolo) este un polish din gama Profiline cu o abrazivitate medie (4 din 6 pe scara lor) si un luciu foarte bun (6 din 6), destinat in special inlaturarii de gunoaie, praf si curgeri ale lacului de vopselele proaspete intr-un singur pas.



L-am folosit pe un Seat Ibiza din 2007 care avea atat repere cu vopsea originala dar si revopsite. "Utilajul" folosit a fost masina de polishat rotativa Einhell BT-PO1100E, taler cu margine flexibila si bureti de polish 3M galbeni de 6".
In varianta la 250ml vine ambalat intr-un recipient de tip tub, nu foarte practic. Eu am fost nevoit sa transfer cu degetul pe pad fiindca tubul dispensa o cantitate mult prea mare.

Pentru inceput, am trasat o linie de polish pe capota care a fost preluata direct burete din mers, pentru a-l acoperi uniform cu polish.



Ulterior am folosit cate 2 bobite foarte mici de polish pentru fiecare zona ce urma a fi polishata, in general, aceste zone fiind patrate nu mai mari de 50x50cm.
Am urmat tehnica de lucru recomandata de Sonax pentru acest polish, cu un pas in plus fiind printre primele dati cand foloseam polish-ul si am vrut sa evit cu orice pret hologramele.
Aceasta este:
1. intinderea polish-ului la viteza mica (1000rpm in cazul meu)
2. polishare cu viteza mica si presiune mare pentru o perioada relativ scurta (20-30 sec. recomanda ei), eu am facut vreo 5-6 treceri miscand masina de polishat cu viteza medie
3. polishare cu viteza marita (1300rpm) si presiune scazuta pentru 1 min., eu am facut vreo 10 treceri, folosind aceleeasi viteza medie de miscare a masinii de polishat
Extra - Sonax recomanda oprirea procesului de polishare aici, eu insa am mai facut un pas.
4. polishare la viteza mica si fara presiune pentru inca vreo 4 treceri, viteza medie

Mai jos se poate observa diferenta de compresie a buretelui 3M galben intre pasul 2 si 3.

Pasul 2, presiune mare



Pasul 3, fara presiune/presiune scazuta



Vopseaua prezenta panza de paianjen uzuala si o usuara matuiala din cauza metodelor de spalare incorecte, dar nimic de speriat





Avand unele repere cu vopsea originala si unele revopsite, corectia a fost pe masura. Unele panouri au raspuns mai bine la polish, avand o corectie de 70-80%, altele mai prost avand o corectie de 50%.
Spre exemplu, panoul de mai a beneficiat de o corectie buna



Precum si acesta, care as putea spune s-a corectat peste 90%

Inainte



Dupa



Sau



Pe alte panouri insa, banuiesc cele cu vopsea originala, corectia a fost mai slaba, asa cum se poate vedea in pozele 50/50 de mai jos





Asta demonstreaza inca o data ca polish-ul se alege in functie de duritatea vopselei, iar asta se poate afla doar prin incercari.
Polish-ul a demonstrat ca are suficienta putere de corectie pe o vopsea medie/moale dar in acelasi timp finiseaza bine. Eu l-as compara cu Menzerna PO203/S (sau PF2500 cum se numeste mai nou). Chiar am facut un panou cu PO203 si rezultatele au fost similare, ba chiar un plus de luciu pentru Sonax PF.
De asemenea, este de apreciat la el timpul de lucru destul de scurt.

Un aspect negativ la el este ca incarca foarte repede buretii, lucru pe care il citisem dinainte sa-l folosesc dar tot m-a suprins. Desi am folosit cantitati mici de polish (zic eu), buretii tot se incarcau cu reziduuri de polish care ramaneau pe panou si faceau polish-are mai dificila. Petele lasate de reziduuri se inlatura rapid cu IPA (alcool izolpropic) 25% dar necesita mai multi bureti pentru a lucra cat mai consistent.
Eu am folosit practic 3 bureti pentru o masina mica (practic au fost 2 iar unul dintre ei a fost spalat in timpul polish-arii), ceea ce mi se pare destul de mult.

Revenind la corectia oferita, l-am folosit si pe stopuri unde a corectat/finisat foarte bine.

Inainte



Dupa




Inainte



Dupa



Sonax se lauda ca acest polish ar inlatura zgarieturi lasate de smirghel pana la P2000. Din ce testat eu, n-am vazut asemenea corectie pe vopseaua masinii mele, care este de duritate medie. Poate pe vopsele noi sau pe vopsele intarite mai moi.

Concluzionand,
as mentiona ca plusuri:
- corectie buna pentru vopsele medii si moi
- finisare foarte buna
- timp de lucru scurt

Iar ca minusuri:
- probabilitate foarte mare de a incarca buretele rapid
- corectie slaba pe vopsele tari

Eu vad acest polish foarte bun pentru polisharea intr-un singur pas pe vopsele moi/medii sau ca polish de finisare pe vopsele tari, dupa ce in prealabil defectele au fost inlaturate cu un polish mai abraziv.


Comentariile de orice fel sunt bine venite :)

miercuri, 23 ianuarie 2013

Einszett 1Z Metallic Polish Wax



Am folosit acest produs pe post de paint-cleaner, pentru a curata vopseaua inainte de aplicarea cerii, tot un produs 1Z, Hart Glanz.
1Z MP (Metallic Polish) este un All-In-One: curata si protejeaza intr-un singur pas. Descrierea lui suna cam asa:

When professional detailers or show car entrants want to add more depth or 'pop' to their already flawless paint finish, they turn to PolishWax. Special cleaners remove pollutants such as road grime, tree sap, bird droppings and hard water spots. Conditioners restore paint luster and prevent the finish from becoming brittle and dull. A combination of premium carnauba wax and synthetic waxes protect the surface from the elements so results lasts longer. The result: solids are deeper and metallics have more shine. PolishWax can be used in all temperatures and will not leave a chalky residue or leave a greasy finish.

Ce este putin ciudat la el, este ca pe ambalaj scrie ca ar contine intre 15-30% (daca imi aduc bine aminte) particule abrazive, iar pe site-ul 1Z USA apare cu abrazivitate 0.
Mie mi s-a parut neabraziv, desi mi-ai fi dorit sa fie si putin abraziv pentru a fi cu aderavat un one-step.

Eu l-am aplicat cu pad de MF pentru finish si masina de polishat DAS6. Ca metoda de lucru, am folosit viteza 5, presiune medie si viteza bratului medie.
L-am aplicat pe cate un panou, lucrat ca mai sus si apoi am inlaturat reziduurile.

Inainte de a incepe, am transferat o parte din continut "sticlei" de tabla in care vine el intr-un recipient Meguiars cu varf fin. Sticla originala, desi este interesanta prin aspectul old-school :), mie mi se pare imposibil de folosit pentru un polish. Nu poti doza cantitatea corect.



Ce m-a surpins la MP si m-a facut sa scriu acest review a fost puterea de curatare. Se lauda el ca folosind "nu stiu ce curatitori speciali" inlatura poluarea de pe vopsea dar nu credeam sa fie asa puternic la acest capitol.
Iata de ce...

Masina a fost spalata (normal!), curatata cu 1Z Acrysol si apoi decontaminata cu argila Sonus blue si Instafinish SprayWax (diluat 1:3) pe post lubrifiant.

Laveta cu care o sters dupa Acrysol, nu arata deloc bine:



Fiecare sfert de laveta corespunde unui reper.

Apoi am trecut la claybar si nici asta nu a iesit curat:



Usa spate:



Usa fata:





Se pare ca a fost ceva mizerie pe masina... Nu mai fusese decontaminata integral cu argila de vreo 2 ani, am folosit mai mult paint cleanere in acest timp. Mana aluneca foarte usor pe vopsea, nu se simteau contaminanti deloc.

Dupa acesti doi pasi, am zis ca vopseaua trebuie sa fie destul curata, iar 1Z MP nu mai poate face prea multe. L-am folosit totusi si am ramas uimit chiar dupa primul reper.

Prima oara am adaugat ceva mai mult MP pentru a incarca putin padul, fiind nefolosit. Lucrat dupa metoda prezentat mai la inceput, polish arata cam asa pe masina:





Usa stanga fata:



Si o poza mai deaproape pentru a se vedea mizeria:



Dupa usa stanga spate:



Si mai de aproape:



Hmmm... Produsul este roz, nu maro asa cum a devenit padul meu.

Tot lucrand in jurul masinii, dupa ce am polishat jumatate de masina, am fost nevoit sa schimb padul. Devenise...



Ca nota suplimentara, pe usi l-am folosit doar pe partea superioara, de la bandou in sus.

Si 2 poze de final care mi s-au parut mai interesante :)





Tragand linie, as concluziona asa:

Pro:
- putere de curatare buna
- timp de lucru bun, nu se usuca, nu face praf
- ofera protectie
- lasa suprafata foarte alunecoasa
- pret foarte competitiv

Contra:
- nu inlatura urmele de apa dura
- abrazivitatea nu este in concordanta cu ce este declarat in descriere
- recipient slab dpdv al ergonomiei

Sonax Baumharz Entferner - solutie pentru inlaturarea sevei copacilor


Aceasta solutie de la Sonax are rolul de a indeparta seva/rasina produsa de copaci si care se depune pe masini, precum si alte contaminari agresive. Poate fi folosit inclusiv pe geamuri si plastic.
Solutia se livreaza intr-un spray de 400ml.

Eu aveam cateva puncte dubioase pe plafon ca nu ieseau la spalare, asa ca am zis sa incerc un produs dedicat.
Punctele cu pricina:





Am aplicat solutia local pe fiecare punct "dubios" si am lasat sa actioneze.





Dupa 30sec-1minut am sters zonele cu o laveta de microfibra:



Dupa cum se vede a fost inlaturat cam jumatate din acel reziduu. Pe zonele unde am lasat sa actioneze mai mult, efectul a fost mai bun si punctele s-au luat complet inca de la prima aplicare.
As zice ca trebuie lasat sa actioneze cateva minute bune pentru a-si face treaba.

Acolo unde m-am grabit si nu l-am lasat sa actioneze am reusit sa produc niste zgarieturi de toate frumusetea cu laveta. Asta deoarece produsul nu ofera nici un fel de lubrifiere si se usuca repede cand este intins, dar si pentru ca (banuiesc) intareste fibrele lavetei (continutul ridicat de solventi dauneaza fibrelor sintetice din care sunt facute lavetele de microfibra).





Mare grija la acest aspect. Nu frecati, stergeti usor!

Concluzie: produsul functioneaza, dar are nevoie de timp de actionare.
Nu pot spune ca face treaba mai buna decat alta solutie bogata in solventi sau ca actioneaza mai redepe. Cred ca secretul in astfel de cazuri este un timp suficient de lucru pentru ca solutia sa penetreze in totalitate reziduurile.