Odata cu achizitionarea lui Optimum Instant Detailer am luat si Optimum Opti-Clean, o solutie de spalare fara apa (waterless) cu gandul a o folosi pentru curatarea zonelor unde se inchid usile (praguri, balamale etc).
De ce waterless? Pai aceste zone sunt destul de greu accesibile, iar cu furtunul/aparatul cu presiune este aproape sigur ca bagi ceva apa in masina. Chiar si cu ONR ma cam chinuiam, fiindu-mi greu sa ajung cu buretele peste tot.
Opti-Clean se dilueaza 1:3 cu apa si contine aceeasi polimeri ca si ONR doar ca in cantitate mai mare. Solutia este destinata spalarii masinii fara apa, dar in conditiile de la noi eu nu ma risc la asa ceva.
Destula vorbarie, sa trecem la treaba.
Pragurile aratau cam asa:
Deloc frumos!
Am pulverizat Opti-Clean si l-am lasat sa actioneze cateva secunde:
Apoi am sters cu o laveta de MF (Valet Pro Fluffer in cazul meu), in urma ramanand curatenie:
Dupa curatare, laveta s-a murdarit simtitor, dar va iesi rapid la spalat
Am folosit Opti-Clean de cateva ori pana acum si am sunt multumit de rezultate. Se foloseste foarte usor si este excelent pentru a inlatura praful care se aduna prin aceaste zone, chiar si urmele de noroi. Fiind gandit ca un waterless wash inclin sa cred ca este mai sigur decat un QD traditional pentru aceasta sarcina. L-am folosit si pentru stergerea plasticelor de la motor si nu m-a dezamagit.
Desigur, pentru balamele un degresant este nepretuit din cand in cand, dar pentru o curatare dupa spalare Opti-Clean este o varianta foarte buna (pentru mine cel putin).
Este mai bun decat ONR (Optimum No Rinse)? Nu sunt foarte convins. Miroase similar cu ONR v1 dar pare mai concentrat. Ce-i drept n-am folosit ONR diluat 1:3, dar Opti-Clean 1:3 curata mai bine decat ONR QD (1:21).
Per total este un produs versatil, putand fi folosit pe orice suprafata. Pretul este totusi cam mare pentru ce ofera comparativ cu ONR.
joi, 11 august 2011
Polishare geamuri cu SONAX ProfiLine Glass polish
Zilele trecute mi-am facut putin timp si am folosit acest polish (Sonax Profiline Glass Polish) pe parbriz. A fost ceva de munca dar pana la urma am reusit sa elimin mare parte din zgarieturile fine provocate de stergatoare. Cele adanci au ramas, desi poate as fi putut sa le mai estompez cu mai multe treceri. Totusi, fiind vorba de sticla n-am vrut sa fortez, existand riscul sa crape sau sa faca un efect de lupa (oricum este plin de ciobituri).
Asadar ... parbrizul arata cam asa inainte de polishare:
Si dupa:
Pe partea stanga intainte:
Si dupa:
O zgarietura sau set de zgarieturi mai adanci care au fost atenuate:
Am incercat sa fotografiez rezultatul din mai multe unghiuri, dar aparatul foto nu a fost in stare sa prinda ce a mai ramas. Totusi zgarietura inca se vede, dar mai putin:
Iar la sfarsit un colt de parbriz ramas nepolishat din cauza dimensiunilor padului:
Iar in comparatie cu restul parbrizului...
E ceva diferenta... Punctuletele care se vad sunt mii de ciobituri, pacat ca pentru alea chiar nu exista nici o solutie DIY.
Am sters de 2-3 cu IPA 20% (1:5) iar rezultatele s-au pastrat.
Tehnica de lucru folosita este urmatoarea: se aplica polish-ul pe pad, se intinde repede pe viteza 3, apoi se lucreaza pe viteza 5 cu presiune moderata pana se usuca/dispare. Atunci am oprit masina de polishat si am pulverizat de cateva ori apa pe pad. Am tamponat zona pe care lucram si am continuat a lucra polish-ul (acum mai umed) pana cand se usca din nou. Pentru indepartarea reziduurilor este necesara umezirea suprafetei, altfel este foarte greu de indepartat. Pentru a ma asigura indepartarea completa a reziduurilor am sters de cateva ori cu IPA.
Cateva mentiuni... Am observat cu pulverizarea de apa pe pad face ca acesta sa se satureze cu polish iar dupa 2-3 zone polishate isi pierde eficienta, corectia devenind aproape nula. In plus, polish-ul se usca repede iar masina de polishat sarea si agata permanent.
Poate daca se curata padul cu perie s-ar putea sa ajute, dar n-am incercat. Am curat padul "on the fly" cu o laveta de MF si lucrurile s-au imbuntatit. Totusi padul era prea plin de polish pentru a continua.
Din cauza ca din setul de 2 paduri Sonax, unul l-am pierdut, imi cumparasem cu ceva timp in urma un fetru Wolfcraft din Hornbach in ideea de a-l incercat cu polish-ul Sonax. Cum nu aveam incotro, l-am folosit si cu rezultate bune.
Puterea de taiere a fost putin mai scazuta, dar acum nu stiu daca diferenta a facut-o pad-ul sau fiindca nu am regenerat polish-ul cu apa. Tind sa cred ca a doua varianta a fost de "vina".
Spre deosebire de prima tentativa, pentru parbriz am folosit un disc de interfata din burete moale intre taler si fetru. Acesta a facut diferenta fiindca ajuta fetrul sa se muleze pe profilul curbat al parbrizului. Discul de interfata gasit de mine a fost de 6" iar talerul si fetru sunt 5" deci am fost nevoie sa-l decupez :) Dar chiar si asa a functionat bine.
Autoglym Bird Dropping Wipes - servetele pentru inlaturarea excrementelor de la pasari
Multumita unui coleg de forum am primit 2 servetele Autoglym pentru inlaturarea excrementelor de pasari de pe vopsea (multumesc inca o data pe aceasta cale).
Intamplarea face sa pun unul in masina chiar de dimineata, iar mai devreme cand am plecat spre casa sa remarc un gainat pe aripa dreapta. Un test numai bun pentru servetelul cu pricina.
Servetele sunt ambalate individuale, asa ca scapi de grija resigilarii corecte. Il folosesti si il arunci (la gunoi, nu pe strada!). Arata cam ca orice servetel umed si miroase putin a alcool.
Vinovatul:
Dupa o stergere usoara cu servetelul s-a luat imediat. Cred ca era si destul de proaspat, dar am fost impresionat cat de usor s-a curatat.
Dupa stergere, vopseaua nu ramane curata iar servetelul lasa niste dare fiind necesara o stergere cu QD sau spalare.
Chiar daca in poza nu se vede, a ramas ca o pata unde am sters. Cam la fel cum ramane atunci cand nu speli masina bine :)
Ca si concluzie, mi-a placut foarte mult cat de usor s-a sters pacatosul gainat si cred ca o sa iau o cutie de servetele la urmatoarea comanda. Poate intre timp gasesc si al doilea servetel si mai fac o incercare.
Pretul este de 5GBP pentru 10 servetele.
Intamplarea face sa pun unul in masina chiar de dimineata, iar mai devreme cand am plecat spre casa sa remarc un gainat pe aripa dreapta. Un test numai bun pentru servetelul cu pricina.
Servetele sunt ambalate individuale, asa ca scapi de grija resigilarii corecte. Il folosesti si il arunci (la gunoi, nu pe strada!). Arata cam ca orice servetel umed si miroase putin a alcool.
Vinovatul:
Dupa o stergere usoara cu servetelul s-a luat imediat. Cred ca era si destul de proaspat, dar am fost impresionat cat de usor s-a curatat.
Dupa stergere, vopseaua nu ramane curata iar servetelul lasa niste dare fiind necesara o stergere cu QD sau spalare.
Chiar daca in poza nu se vede, a ramas ca o pata unde am sters. Cam la fel cum ramane atunci cand nu speli masina bine :)
Ca si concluzie, mi-a placut foarte mult cat de usor s-a sters pacatosul gainat si cred ca o sa iau o cutie de servetele la urmatoarea comanda. Poate intre timp gasesc si al doilea servetel si mai fac o incercare.
Pretul este de 5GBP pentru 10 servetele.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
























