Am tot folosit in ultima vreme solutia pentru plastice interioare de la Sonus, Cockpit Detailer.
Pentru interior eu prefer tipul de solutii mai mult bazate pe curatare decat pe dressing. Pana mai demult am folosit SONAX Xtreme CockpitCleaner matteffect de care am fost foarte multumit fiind foarte usor de folosit si ca lasa un aspect mat/satinat si deloc lipicios. Cum era pe terminate, am zis sa incerc Sonus-ul fiind in general multumit de toate produsele Sonus pe care le-am folosit, iar din descriere parea foarte asemenator cu Sonax Xtreme.
Sonus Cockpit Detailer s-a dovedit a fi la fel de bun, se utilizeaza foarte usor fiind foarte lichid si curatand foarte bine. Lasa un finish mat, poate chiar putin mai mat decat Sonax. N-a trebuit sa-mi bat capul incercand sa acopar toate zonele incat sa nu apara diferente (asa cum patesc cu Poorboy's Natural Look), ci doar am sters peste tot si gata.
Ce nu-mi place la el este legat mai mult de ergonomie, sticla lata e ceva mai incomoda iar mirosul e cam intepator, dar daca nu stai aproape de sticla cand pulverizezi este ok. Desi, nu ma luati ca un etalon pentru ca ieri am simtit si eu mirosul de lamaita de care vorbeau altii.
Pentru mine este foarte bun si il voi folosi pe viitor, avand toate caracteristicile pe care le caut la un cleaner de interior.
Primul post fara poze, trebuia sa se intample si asta la un moment dat :P
duminică, 21 februarie 2010
Protectie pentru jante de aliaj - Chemical Guys Wheel Guard
Am inceput sa folosesc Wheel Guard din vara trecuta, iata un review al lui facut la vremea aceea.
Pe langa partea de protectie, aceast produs ofera si o curatarea jantei.
Asadar, sa incepem. Jantele mele nu erau in cea mai curata stare, placutele mele de frana si mersul prin oras face ca ele sa fie pline de mizerie destul de des.

Am inceput prin curatarea lor cu Sonax Wheel Cleaner Gel si o pensula rotunda, iar pentru anvelope am folosit Meguiars Super Degreaser si o perie mai tare:

Dupa care am ramas cu o roata curata:

Urmeaza Wheelguard, pe care l-am aplicat cu un burete aplicator Meguiars.
Consistenta Wheelguard este asemanatoare cu a unui gem si trebuie agitat recipientul inainte pentru a ne asigura ca nu s-a separat.
Se aplica usor, trebuie lucrat putin pe janta pentru a ne asigura ca beneficiem la maximde puterea de curatare a lui.

Se poate vedea in urmatoarea poza cum aplicatorul s-a inegrit dupa primul strat, dovada ca a curatat ceva de pe jante:

Producatorul recomanda aplicarea a 2 straturi pentru prima aplicare. Asa ca dupa ce am aplicat primul strat, am trecut la celelalte jante pana s-a uscat prima:

Inlaturarea reziduurilor se face foarte usor, chiar si daca este intinse prea gros. In mod normal nu este nevoie de mult produs, dar inevitabil, pe la colturile jantelor ajunge mai mult. Chiar si asa este foarte usor de inlaturat.
Dupa aplicarea celor 2 straturi, jantele au capatat o stralucire foarte frumoasa:

Si o poza cu toata masina, dupa tot tratamentul (pentru anvelope am folosit Meguiars Endurance Tyre Gel):

Mentenanta dupa 1300km :)
Se poate vedea starea jalnica a jantelor dupa franarile pe serpentine si noroiul omniprezent la noi :( :

Intai jantele au fost curatate cu jet puternic:

Dupa cum se vede multa mizeria a fost inlaturata, dar jantele inca erau foarte murdare.
Insa dupa spalare cu sampon mizeria ramasa s-a luat foarte usor. A fost nevoie doar de 2-3 treceri cu buretele pentru a indeparta restul.

Cam asa arata apa dupa 2 jante spalate cu Optimum No Rinse:
Pe langa partea de protectie, aceast produs ofera si o curatarea jantei.
Asadar, sa incepem. Jantele mele nu erau in cea mai curata stare, placutele mele de frana si mersul prin oras face ca ele sa fie pline de mizerie destul de des.

Am inceput prin curatarea lor cu Sonax Wheel Cleaner Gel si o pensula rotunda, iar pentru anvelope am folosit Meguiars Super Degreaser si o perie mai tare:

Dupa care am ramas cu o roata curata:

Urmeaza Wheelguard, pe care l-am aplicat cu un burete aplicator Meguiars.
Consistenta Wheelguard este asemanatoare cu a unui gem si trebuie agitat recipientul inainte pentru a ne asigura ca nu s-a separat.
Se aplica usor, trebuie lucrat putin pe janta pentru a ne asigura ca beneficiem la maximde puterea de curatare a lui.

Se poate vedea in urmatoarea poza cum aplicatorul s-a inegrit dupa primul strat, dovada ca a curatat ceva de pe jante:

Producatorul recomanda aplicarea a 2 straturi pentru prima aplicare. Asa ca dupa ce am aplicat primul strat, am trecut la celelalte jante pana s-a uscat prima:

Inlaturarea reziduurilor se face foarte usor, chiar si daca este intinse prea gros. In mod normal nu este nevoie de mult produs, dar inevitabil, pe la colturile jantelor ajunge mai mult. Chiar si asa este foarte usor de inlaturat.
Dupa aplicarea celor 2 straturi, jantele au capatat o stralucire foarte frumoasa:

Si o poza cu toata masina, dupa tot tratamentul (pentru anvelope am folosit Meguiars Endurance Tyre Gel):

Mentenanta dupa 1300km :)
Se poate vedea starea jalnica a jantelor dupa franarile pe serpentine si noroiul omniprezent la noi :( :

Intai jantele au fost curatate cu jet puternic:

Dupa cum se vede multa mizeria a fost inlaturata, dar jantele inca erau foarte murdare.
Insa dupa spalare cu sampon mizeria ramasa s-a luat foarte usor. A fost nevoie doar de 2-3 treceri cu buretele pentru a indeparta restul.

Cam asa arata apa dupa 2 jante spalate cu Optimum No Rinse:
FK1000P paste sealant si QD FK425
A venit momentul sa va povestesc despre ultimele 2 produse incercate
Unul dintre ele este un sealant (ceara sintetica) sub forma de pasta. Majoritate sealant-uri sunt lichide, FK a scos unul pasta, iar cum eu prefer cerurile pasta a fost o foarte buna alegere pentru mine.
Cutia si cantitatea este foarte mare, mai mare decat cantitatea pe care o primim in mod uzual la o ceara (are 400g).
In cutie este foarte tare, asta este bine pentru ca face aproape imposibil sa iei mai mult decat este necesar pe pad dar si rau pentru ca este greu sa iei ceva sau sa-ti dai seama daca ai luat din ea :)
Prima data, aplicarea mi s-a parut greoaie din acest motiv, nu se lasa intinsa foarte usor si avand foarte putin pe pad era si greu sa-i dai seama daca ai ceruit o zona (mai ales ca se inopta). Dupa mai multe folosiri, aplicarea a devenit mult mai usoara, probabil ca stratul superior se uscase facand aplicarea dificila.
Dupa ce am aplicat pe toata masina am lasat sa se usuce 20min, dupa indicatii, iar apoi am inlaturat reziduurile ramase. Buffing-ul s-a facut foarte usor, pe nici o zona de pe masina nu am intalnit vreo problema, reziduurile lasandu-se inalturate foarte usor.
La 2 saptamani de la aplicare, dupa o spalare, apa se scurgea foarte usor, mizeria se luam la fel de usor. Nu e cine stie ce raport de durabilitate asta ramane de vazut in timp.
Cam asta ar fi partea obiectiva...
Subiectiv, imi place mult cum arata pe masina. Spre surprinderea mea, toate review-urile care spuneau ca masina arata ca si cum i s-ar fi aplicat inca un strat de lac nu se inselau. Parca ar fi invelita in plastic :)
Celalalt produs, incercat de cateva ori, este QD-ul de la FK, #425 Ultra Slick Poly Wipe Detailer pe numele lui complet.
Vine la sticla de 1L, cu spray-head inclus, iar pretul in face si pe el avantajos comparativ cu majoritatea QD-urilor de 500ml.
L-am folosit mai mult pentru a inlatura praful de la polish depus pe masina si dupa spalare si si-a facut treaba foarte bine. Numele nu il are degeaba, mi s-a parut foarte slick, aproape ca Dodo Red Mist ;)
Se lauda si cu proprietati anti-statice, ceea ce vine ca un plus si miroase foarte bine.
Iata niste poze la 4 saptamani dupa aplicare.
Au fost facute dupa spalare cu Dodo Juice Sour Power si o stergere cu QD-ul #425.




Si beading-ul la 4 saptamani dupa aplicare:
Unul dintre ele este un sealant (ceara sintetica) sub forma de pasta. Majoritate sealant-uri sunt lichide, FK a scos unul pasta, iar cum eu prefer cerurile pasta a fost o foarte buna alegere pentru mine.
Cutia si cantitatea este foarte mare, mai mare decat cantitatea pe care o primim in mod uzual la o ceara (are 400g).
In cutie este foarte tare, asta este bine pentru ca face aproape imposibil sa iei mai mult decat este necesar pe pad dar si rau pentru ca este greu sa iei ceva sau sa-ti dai seama daca ai luat din ea :)
Prima data, aplicarea mi s-a parut greoaie din acest motiv, nu se lasa intinsa foarte usor si avand foarte putin pe pad era si greu sa-i dai seama daca ai ceruit o zona (mai ales ca se inopta). Dupa mai multe folosiri, aplicarea a devenit mult mai usoara, probabil ca stratul superior se uscase facand aplicarea dificila.
Dupa ce am aplicat pe toata masina am lasat sa se usuce 20min, dupa indicatii, iar apoi am inlaturat reziduurile ramase. Buffing-ul s-a facut foarte usor, pe nici o zona de pe masina nu am intalnit vreo problema, reziduurile lasandu-se inalturate foarte usor.
La 2 saptamani de la aplicare, dupa o spalare, apa se scurgea foarte usor, mizeria se luam la fel de usor. Nu e cine stie ce raport de durabilitate asta ramane de vazut in timp.
Cam asta ar fi partea obiectiva...
Subiectiv, imi place mult cum arata pe masina. Spre surprinderea mea, toate review-urile care spuneau ca masina arata ca si cum i s-ar fi aplicat inca un strat de lac nu se inselau. Parca ar fi invelita in plastic :)
Celalalt produs, incercat de cateva ori, este QD-ul de la FK, #425 Ultra Slick Poly Wipe Detailer pe numele lui complet.
Vine la sticla de 1L, cu spray-head inclus, iar pretul in face si pe el avantajos comparativ cu majoritatea QD-urilor de 500ml.
L-am folosit mai mult pentru a inlatura praful de la polish depus pe masina si dupa spalare si si-a facut treaba foarte bine. Numele nu il are degeaba, mi s-a parut foarte slick, aproape ca Dodo Red Mist ;)
Se lauda si cu proprietati anti-statice, ceea ce vine ca un plus si miroase foarte bine.
Iata niste poze la 4 saptamani dupa aplicare.
Au fost facute dupa spalare cu Dodo Juice Sour Power si o stergere cu QD-ul #425.




Si beading-ul la 4 saptamani dupa aplicare:
Abonați-vă la:
Postări (Atom)