Salutare,
In urma cu ceva timp am participat la curatarea unei Chevrolet Epica, ocazie cu care am facut si cateva poze. Nu prea multe ca ne toropea canicula, dar am o supriza totusi ;)
Fiind de culoare alba si foarte mare, ne-am concentrat pe partea de curatare si protectie. Culoarea ascunde foarte bine panza de paianjen asa ca n-am polishat-o, fiind munca in zadar.
Planul era sa o decontaminam, curatam si sa aplicam o protectie pentru viitor.
Masina nu era excesiv de murdara, dar avea destule insecte pe bot :)
Spalarea a fost facuta cu ABRO Wash&Wax si o manusa de MF Meguiars, apoi botul a fost curatat cu ABRO Bug&Tar remover. Acesta din urma a inlaturat foarte bine urmele de insecte dar s-a cam chinuit cu bitumul.
Am continuat cu 1Z Acrysol pentru a inlatura restul urmelor de bitum.
Cat Vali a spalat masina, eu m-am ocupat de roti si contra-aripi, care nu aratau prea bine.
Am folosit 1Z Wheel Cleaner, Chemical Guys Grime Reaper 1:5 si diverse perii/pensule:
- o pensula rotunda pentru fatele jantelor
- Vikan Soft wheel brush pentru interior
si pentru contr-aripi Vikan Multi brush, impreuna cu CG Grime Reaper, care a fost folosit si pe anvelope
Dupa curatare, jantele au fost tratate cu Prima Wheel Armour pentru a preveni depunerea mizeriei
Anvelopele au fost curatate cu IADA Tyre Cleaner/Dressing
Apoi am trecut la decontaminare cu claybar (argila) Optimum Opti-clay si Dodo Juice Born Slippy pe post de lulbrifiant
Spre suprinderea mea, am gasit foarte putina contaminare. Masina este spalata in mod normal la perii si se pare ca au avut un efect "benefic" :D, cel putin din acest punct de vedere. Morala zilei: daca vreti sa preveniti contaminarea, spalati masina la perii automate :D
Iata ce am cules de pe intreaga capota, si este MARE
Pe praguri am gasit o chestie rosiatica care n-am reusit sa-mi dau seama ce este. Cert este ca se lua in bucati, semanand cu un plastic.
Am facut o inspectie rapida in soare si am trecut la curatarea in profunzime a vopselei
Pentru asta am folosit Optimum Poli-Seal si un burete de polish Menzerna, impreuna cu masina de polishat CleanYourCar/Kestrel DAS6. Tehnica de lucru a fost asemanatoare unui polish (Poli-Seal continand si ceva abrazive) adica intins pe viteza 3 apoi lucrat cu presiune moderata pe viteza 5-5.5 timp de 1-2 minute.
Dupa jumatate de masina, buretele nu arata prea grozav, semn ca Poli-Seal a intalturat destula mizerie
Am schimbat buretele si am continuat, obtinand cum era de astept un rezultat asemanator si pe cealalta jumatate.
Pe masura ce ne invarteam in jurul masinii am mai atenuat si unele zgarieturi mai adanci, ca aceasta
Am folosit un spot-pad portocaliu Lake Country CCS si Menzerna PO203.
Dupa cateva incercari am ajuns la concluzia ca vopseua este tare pe aceasta masina. Menzerna PO203 cu burete Sonus SFX2 abia a corectat 40-50% din panza de paianjen, iar cu spot-pad orange CCS abia ajuns pe la 60-65%. Iar Poli-Seal nu prea s-a atins de panza de paianjen, doar a adus ceva luciu in plus.
Avand spot-pad-ul montat pe masina de polishat am lustruit si stopurile care erau destul de obosite
Si dupa (orange CCS + Menzerna PO203)
La final am aplicat FK1000P 'Big White', o ceara predestinata pentru aceasta masina :D Pe langa nume, este o ceara sintetica (sealant) care ofera o durabilitate foarte buna.
Cateva poze de final
Supriza de care vorbeam la inceput este un time-lapsed video cu ce s-a intamplat in mare:
Comentariile de orice fel sunt bine-venite!
joi, 11 august 2011
sâmbătă, 16 iulie 2011
Optimum Instant Detailer and Gloss Enhancer - Review
Am luat de curand de la Shinerama o "butelca" a respectivului produs, al carui nume este mult prea lung pentru a fi scris de 2 ori intr-o viata puke asa ca, popular este cunoscut ca OID
Si mai pe intelesul tuturor, este un quick detailer (QD) care adauga luciu si curata in siguranta usoare urme de praf.
Cateva poze trase la repezeala, oricum nu cred ca efectul unui QD se vede in poze.


Intrebarile sau parerilor celor care l-au mai folosit sunt bine venite.
Si mai pe intelesul tuturor, este un quick detailer (QD) care adauga luciu si curata in siguranta usoare urme de praf.
Vine in 3 variante de ambalare:
- 17oz (510ml) ready-to-use
- 32oz (946ml) concentrat, se dilueaza 1:3, deci faci cam 4litri dintr-o sticla, fiind si cel pe care l-am achizitionat eu
- 1 gallon concentrat, la fel ca si cel de 32oz
L-am diluat cu apa distilata pentru a scapa de orice griji cu apa de la robinet care ar putea lasa urme sau strica performanta produsului.
Se foloseste foarte usor, se pulverizeaza pe caroserie si se sterge cu laveta pana produsul dispare complet. Dupa stergere, suprafata devine foarte fina si alunecoasa. Ramane foarte slick, as zice comparabil cu FK425 care pentru mine este cel mai cel la acest capitol.
Ce mai mi-a placut la el este ca se intine foarte usor, chiar de la prima stergere cu laveta. La unele QD-uri, abia la a doua trecere cu laveta incepe sa alunece bine. La OID parca aluneca mai bine de prima oara.
S-a descurcat bine si la inlaturarea urmelor de apa/calcar proaspete.
L-am folosit pe caldura foarte mare si n-am avut probleme sa lase urme sau dare. Chiar si pe panouri destul de incinse se comporta foarte bine daca te misti repede.Se foloseste foarte usor, se pulverizeaza pe caroserie si se sterge cu laveta pana produsul dispare complet. Dupa stergere, suprafata devine foarte fina si alunecoasa. Ramane foarte slick, as zice comparabil cu FK425 care pentru mine este cel mai cel la acest capitol.
Ce mai mi-a placut la el este ca se intine foarte usor, chiar de la prima stergere cu laveta. La unele QD-uri, abia la a doua trecere cu laveta incepe sa alunece bine. La OID parca aluneca mai bine de prima oara.
S-a descurcat bine si la inlaturarea urmelor de apa/calcar proaspete.
Cateva poze trase la repezeala, oricum nu cred ca efectul unui QD se vede in poze.


Intrebarile sau parerilor celor care l-au mai folosit sunt bine venite.
duminică, 15 mai 2011
Paint-cleanere: 10 produse comparate
Cum sunt un mare fan al produselor de curatat vopseaua (paint cleaners) m-am gandit sa fac o comparatie intre cele pe care le am. Dupa parerea mea curatarea vopselei este un prim pas spre o masina mai curata. Cu o vopsea curata ca baza orice ceara/sealant arata mai bine si tine mai mult.
Produsele comparate sunt urmatoarele:
Asta a fost singura pregatire, am optat sa nu folosesc clay-bar inainte pentru a vedea daca aceste paint-cleanere sunt capabile sa inlature mizeria din vopsea si pentru a le folosi la maximim capacitatea de curatare.
Am impartit zona curata in 10 sectoare si am trecut la aplicare. Metoda de aplicare a fost aceeasi pentru toate produsele: am folosit un aplicator din bumbac, am frecat zona cu presiune medie, miscari circulare si liniare stanga/dreapta si sus/jos timp de ~1minut apoi am inlaturat reziduurile.
Drum rolls please
Primul testat a fost Autoglym SRP. Cantitatea de produs folosita si zona inainte, a se remarca culoarea produsului la fiecare ;)

Mizeria inlaturata de SRP:

A curatat bine, foarte putina contaminare ramasa dupa aplicarea lui, zona fiind mediocru de fina.
A urmat Carlack NSC:

Mizeria inlaturata de NSC:

Asemanator cu SRP, foarte putina contaminare ramasa, aplicatorul pare ceva mai murdar, zona a ramas mediocru de fina.
O mica comparatie intre SRP si NSC:

Mie mi se pare ca aplicatorul NSC contine ceva mai multa mizerie, la atingere cele doua zone mi s-au parut asemanatoare.
Urmeaza Prima Amigo:

Datoria culorii foarte inchise a glaze-ului este imposibil de observat mizeria inlaturata, de aici si comentariul facut mai devreme referitor la culoarea produsului:

Zona a ramas foarte fina probabil datorita polimerilor care dau stralucire, contaminare aproape inexistenta dupa aplicare probabil din cauza acelorasi polimeri.
Optimum Poli-Seal:

Dupa Poli-Seal:

Curatare foarte buna, finetea zonei era asemantoare cu SRP si NSC, poate putin peste datorita protectiei care devine active mai repede.
Smart Polish, din pacare am uitat sa fac poza cu produsul inainte (culoarea produsului este un bleu deschis). Avem doar dupa aplicare:

A curatat suprinzator de bine, probabil datorita abrazivelor; contaminarea inexistenta dupa aplicare. Miroase foarte bine pentru un paint-cleaner! :P
Wolf’s Shine&Seal inainte:

Dupa Wolf’s Shine&Seal:

Curatare mediocra, finete sub medie. Produsele nano sunt cunoscute ca nu se simt la la fel de fin la mana precum produsele clasice.
Dodo LP, iarasi lipsa poza inainte (culoarea produsului este verde), avem doar dupa:

Curatare mediocra, suprafata a ramas foarte fina dupa aplicare.
Duragloss #601PBA inainte:

Mizeria inalturata de #601PBA:

Putere de curatare suprinzator de buna, suprafata a ramas fina. Nu ma asteptam sa curete asa de bine, fiind descris ca un produs care foloseste alte mijloace pentru a mari durabilitatea sealant-ului DG.
Clearkote RMG, care la mine a devenit un roz sters. Ciudat ...

Dupa RMG:

Curatare medie, suprafata comparabila de fina cu alte produse, dar sub LP si Amigo.
Smart Wax, din nou lipsa poza inainte (culoarea este un ros aprins), avem doar dupa:

Curatare suprinzator de buna pentru o ceara, fie ea si cleaner-wax. suprafata a ramas foarte fine datorita cerurilor continute.
O poza de ansamblu cu toate produsele aplicate:

Am incercat sa fac poze cu diferite surse de lumina pentru a arata suprafata dupa curatare. Am facut si o comparatie a puterii de curatare intre produsele adiacente:




Zonele curatate in lumina blitz-ului:










Si 2 poze de grup cu aplicatoarele dupa curatare. Va las pe voi sa decideti care este mai negru. Mi s-a parut ca toate au curatat zonele pe care au fost aplicate, diferentele fiind destul de mici intre majoritatea produselor.


Diferentele de finish intre ele in lumina naturala:









Inca 2 poze de final pentru a vedea diferenta intre o vopsea curata si una foarte murdara:


Dintre toate produsele, ca putere de curatare mi s-au parut peste restul urmatoarele:
Ca suprafata foarte fina s-au remarcat glaze-urile, in special Prima Amigo si Dodo Lime Prime.
Va las sa analizati pozele si va astept cu comentarii si eventuale propuneri pentru a imbunatatii astfel de teste.
Produsele comparate sunt urmatoarele:
- Autoglym Super Resin Polish (SRP): un produs foarte cunoscut; curata, polisheaza/mascheaza zgarieturi fine si protejeaza in acelasi timp
- Carlack68 Nano Systematic Care (NSC): un alt binecunoscut cleaner; reteta este folosita si de alte companii precum Klasse si Werkstatt cu mici variatii. Curata si protejeaza in acelasi timp, laudandu-se cu o foarte buna protectie UV
- Optimum Poli-Seal: un alt AIO, dar nu foarte iubit in Europa, desi in US se bucura de mult succes; curata, polisheaza si protejeaza
- Prima Amigo: cleaner glaze, care ofera polishare usoara, curatare dar si ascunderea zgarieturilor fine si un luciu foarte bun
- Smart Polish: un polish de finish, dar care si curata vopseaua in vederea pregatirii pentru ceara/sealant
- Wolf’s Chemicals Shine&Seal: un alt polish de finish, pe baza de nano-particule care ofera si protectie; nano particulele inlocuiesc mizeria din porii vopselei
- Dodo Juice Lime Prime (LP): cleaner glaze folosit mai ales inaintea aplicarii de ceara, dar producatorului se poate folosi si cu anumiti sealants; curata si intesifica luciul
- Duragloss #601 Polish Bonding Agent (#601PBA): o solutie de curatare care actioneaza ca o „rasina epoxidica” pentru sealant-urile Duragloss
- Clearkote Red Moose Glaze – un glaze cu putere de curatare, care intesifica luciul si mascheaza zgarieturile fine
- Smart Wax: ceara care nu doar ofera protectie dar si curata vopseaua
Asta a fost singura pregatire, am optat sa nu folosesc clay-bar inainte pentru a vedea daca aceste paint-cleanere sunt capabile sa inlature mizeria din vopsea si pentru a le folosi la maximim capacitatea de curatare.
Am impartit zona curata in 10 sectoare si am trecut la aplicare. Metoda de aplicare a fost aceeasi pentru toate produsele: am folosit un aplicator din bumbac, am frecat zona cu presiune medie, miscari circulare si liniare stanga/dreapta si sus/jos timp de ~1minut apoi am inlaturat reziduurile.
Drum rolls please
Primul testat a fost Autoglym SRP. Cantitatea de produs folosita si zona inainte, a se remarca culoarea produsului la fiecare ;)

Mizeria inlaturata de SRP:

A curatat bine, foarte putina contaminare ramasa dupa aplicarea lui, zona fiind mediocru de fina.
A urmat Carlack NSC:

Mizeria inlaturata de NSC:

Asemanator cu SRP, foarte putina contaminare ramasa, aplicatorul pare ceva mai murdar, zona a ramas mediocru de fina.
O mica comparatie intre SRP si NSC:

Mie mi se pare ca aplicatorul NSC contine ceva mai multa mizerie, la atingere cele doua zone mi s-au parut asemanatoare.
Urmeaza Prima Amigo:

Datoria culorii foarte inchise a glaze-ului este imposibil de observat mizeria inlaturata, de aici si comentariul facut mai devreme referitor la culoarea produsului:

Zona a ramas foarte fina probabil datorita polimerilor care dau stralucire, contaminare aproape inexistenta dupa aplicare probabil din cauza acelorasi polimeri.
Optimum Poli-Seal:

Dupa Poli-Seal:

Curatare foarte buna, finetea zonei era asemantoare cu SRP si NSC, poate putin peste datorita protectiei care devine active mai repede.
Smart Polish, din pacare am uitat sa fac poza cu produsul inainte (culoarea produsului este un bleu deschis). Avem doar dupa aplicare:

A curatat suprinzator de bine, probabil datorita abrazivelor; contaminarea inexistenta dupa aplicare. Miroase foarte bine pentru un paint-cleaner! :P
Wolf’s Shine&Seal inainte:

Dupa Wolf’s Shine&Seal:

Curatare mediocra, finete sub medie. Produsele nano sunt cunoscute ca nu se simt la la fel de fin la mana precum produsele clasice.
Dodo LP, iarasi lipsa poza inainte (culoarea produsului este verde), avem doar dupa:

Curatare mediocra, suprafata a ramas foarte fina dupa aplicare.
Duragloss #601PBA inainte:

Mizeria inalturata de #601PBA:

Putere de curatare suprinzator de buna, suprafata a ramas fina. Nu ma asteptam sa curete asa de bine, fiind descris ca un produs care foloseste alte mijloace pentru a mari durabilitatea sealant-ului DG.
Clearkote RMG, care la mine a devenit un roz sters. Ciudat ...

Dupa RMG:

Curatare medie, suprafata comparabila de fina cu alte produse, dar sub LP si Amigo.
Smart Wax, din nou lipsa poza inainte (culoarea este un ros aprins), avem doar dupa:

Curatare suprinzator de buna pentru o ceara, fie ea si cleaner-wax. suprafata a ramas foarte fine datorita cerurilor continute.
O poza de ansamblu cu toate produsele aplicate:

Am incercat sa fac poze cu diferite surse de lumina pentru a arata suprafata dupa curatare. Am facut si o comparatie a puterii de curatare intre produsele adiacente:




Zonele curatate in lumina blitz-ului:










Si 2 poze de grup cu aplicatoarele dupa curatare. Va las pe voi sa decideti care este mai negru. Mi s-a parut ca toate au curatat zonele pe care au fost aplicate, diferentele fiind destul de mici intre majoritatea produselor.


Diferentele de finish intre ele in lumina naturala:









Inca 2 poze de final pentru a vedea diferenta intre o vopsea curata si una foarte murdara:


Dintre toate produsele, ca putere de curatare mi s-au parut peste restul urmatoarele:
- Autoglym SRP
- Carlack NSC
- Optimum Poli-Seal
Ca suprafata foarte fina s-au remarcat glaze-urile, in special Prima Amigo si Dodo Lime Prime.
Va las sa analizati pozele si va astept cu comentarii si eventuale propuneri pentru a imbunatatii astfel de teste.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




































